X
تبلیغات
رایتل

مرتبه
تاریخ : پنج‌شنبه 3 آذر‌ماه سال 1390


چین مالک برترین موسسه علمی جهان شد.

پایگاه SIR سومین گزارش جهانی خود را از رتبه بندی سالانه موسسه های علمی و دانشگاه های جهان منتشر کرده که بر اساس آن آمریکا از نظر تعداد موسسه های علمی و دانشگاه ها رتبه اول جهان را به خود اختصاص داده اما برترین موسسه علمی جهان به چین تعلق دارد.

این گزارش بر اساس داده های کمّی درباره میزان ارجاع به مقالات و انتشارات و شاخصهای کتاب سنجی که ابعادی از عملکرد تحقیقاتی موسسات صرفا تحقیقاتی در سرتاسر جهان را آشکار می سازد تهیه شده است.

در این گزارش برای ارزشیابی تاثیر علمی، تخصص موضوعی، میزان خروجی و شبکه های همکاری های بین المللی موسسه ها از 6 شاخص از جمله شاخص "خروجی" به معنی میزان خروجی انتشار مقاله های موسسه ها در نشریه های علمی، شاخص "مشارکت بین المللی" به معنی نرخ خروجی موسسه ها در نتیجه مشارکت با موسسه های خارجی، شاخص "میانگین تاثیر" به معنی ارتباط میان میانگین اثرگذاری علمی یک موسسه و اثرگذاری جهانی، شاخص "انتشارات با کیفیت" به معنی نرخ انتشار مقالات در نشریات معتبر جهانی، شاخص "تخصصی بودن" به معنی میزان تمرکز تخصصی بودن موضوعی و "نرخ برتری"  استفاده شده است.

گزارش جهانی SIR از سه هزار و 042 موسسه علمی و دانشگاهی از 104 کشور تهیه شده است. میزان موسسه های مورد بررسی نسبت به گزارش سال گذشته رشدی 107 درصدی داشته است که نشانگر افزایش تعداد موسساتی است که توانسته اند از مرز 100 مقاله در سال عبور کنند و از سویی دیگر نشان می دهد توانایی این پایگاه در شناسایی و شفاف سازی عملکرد موسسات علمی افزایش پیدا کرده است.

با توجه به تعداد قابل توجه موسسات ارزیابی شده، موسسات و دانشگاه های آمریکایی نقشی پررنگ در این رتبه بندی دارند و 498 موسسه و دانشگاه در این رتبه بندی به آمریکا اختصاص دارند. با این همه بیشترین میزان ارتقا در میان کشورهایی دیده شده که از دیدگاه علمی در حال ظهور به شمار می روند. برای مثال چین که از نظر تعداد موسسات رتبه دوم جهان را دارد با کمک 285 موسسه اش نسبت به سال گذشته ارتقا چشمگیری داشته است.

بر اساس این رتبه بندی از میان 20 موسسه برتر جهان 9 موسسه و دانشگاه به آمریکا، یک موسسه به فرانسه، یک موسسه به روسیه، یک موسسه به آلمان، یک موسسه به ژاپن، یک موسسه به کانادا و دو موسسه به چین اختصاص دارند و اسپانیا، ایتالیا و برزیل نیز هر کدام با یک موسسه علمی در لیست 20 موسسه یا دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند.

لیست 10 موسسه علمی و دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی SIR

 

نام موسسه

کشور

رتبه جهانی

رتبه منطقه ای

رتبه کشوری

تعداد مقالات

آکادمی علوم چین

چین

1

1

1

144,269

مرکز ملی مطالعات علمی

فرانسه

2

1

1

130,977

آکادمی علوم روسیه

روسیه

3

1

1

88,907

دانشگاه هاروارد

آمریکا

4

1

1

69,995

موسسه ماکس پلانک

آلمان

5

2

1

49,987

دانشگاه توکیو

ژاپن

6

2

1

48,947

موسسه ملی سلامت

آمریکا

7

2

2

46,819

دانشگاه تورنتو

کانادا

8

3

1

45,771

انجمن ملی تحقیقات علمی

اسپانیا

9

3

1

42,087

دانشگاه جان هاپکینز

آمریکا

10

4

3

41,399


همچنین در این رتبه بندی نام 39  مرکز آموزش عالی و تحقیقاتی از ایران نیز به چشم می خورد که دانشگاه های تهران، علوم پزشکی تهران، شریف، تربیت مدرس، امیرکبیر، علم و صنعت، شیراز، صنعتی اصفهان، فردوسی مشهد و خواجه نصیر 10 دانشگاه و موسسه علمی هستند که در این رتبه بندی از بالاترین رتبه برخوردارند..

 


منبع: پرتال دانشگاهی کشور
طبقه بندی:
ارسال توسط ---

قالب وبلاگ