X
تبلیغات
رایتل

مرتبه
تاریخ : یکشنبه 17 اردیبهشت‌ماه سال 1391


یک دانشجوی ترک تحصیلی پس از یک دعوای خیابانی و تحمل ضربات بسیار به مغزش،‌ اکنون از یک نبوغ منحصر به فرد ریاضیاتی برخوردار شده که وی را قادر به مشاهده فرمول‌های ریاضی و رسم آنها به شکل نمودارهای خارق‌العاده و پیچیده کرده است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، جیسون پجت 41 ساله تنها فرد در جهان است که از این مهارت برخوردار بوده و به گفته کارشناسان در اثر آسیب مغزی به این استعداد دست پیدا کرده است. آنها بر این باورند که آسیب وارد شده بر مغز پجت باعث این نبوغ قابل توجه در آمار و ارقام مانند جان نش، ریاضیدان معروف شده است.

پجت هیچ پیشینه قابل توجهی در ریاضیات نداشته و همچنین از سابقه علمی خاصی برخوردار نیست. در عوض این استعداد از یک راز پزشکی صادق ایجاد شده که دانشمندان در سراسر جهان در پی شناخت آن هستند. پجت با رسم نمودارهایی که آنها را «فراکتال» نامیده، قادر به تولید یک نمونه بصری از فرمول پی است.
محققان و عصب‌شناسان برای درک بهتر کارکرد مغز پجت، وی را به فنلاند برده و آزمایشاتی بر روی مغز وی انجام دادند. طبق اسکن‌های مغزی، این آسیب در مناطق خاصی رخ داده که بسیاری از مردم به آن دسترسی ندارند. این محققان وی را یک دانشمند اکتسابی دانسته‌اند که در برخی از حوزه‌های خاص از نبوغ برخوردار است.
طبقه بندی:
ارسال توسط ---

قالب وبلاگ