X
تبلیغات
رایتل

مرتبه
تاریخ : چهارشنبه 27 مهر‌ماه سال 1390


مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطلب اظهار داشت: برخلاف بسیاری از عقاید و باورهای سنتی، دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر بیشماری مواد سمی است که به عنوان عوامل اصلی بروز سرطان ریه، بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری ها شناخته شده اند.

مهندس خدیجه محصلی با اشاره به این که نیکوتین موجود در دود حاصله از مصرف قلیان همانند سایر مواد دخانی اعتیاد آور است، افزود: مصرف کنندگان قلیان در هر بار مصرف ، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار دریافت می کنند همچنین افراد سیگاری که به طور متداول 8 تا 12 نخ سیگار در روز مصرف می کنند به طور متوسط با 40 تا 75 پک که به مدت 5 تا 7 دقیقه طول می کشد حدود 0/5 تا 6/0 لیتر دود استنشاق می کنند.

وی ادامه داد: مصرف کنندگان قلیان در هر وعده مصرف که به طور متداول 20 تا 80 دقیقه طول می کشد حدود 50 تا 200 پک می زنند که هر پک بطور متوسط حاوی 15تا یک لیتر دود می باشد به عبارت دیگر از نظر مواجهه و استنشاق دود ، هر فرد مصرف کننده قلیان در هر وعده معادل 100 نخ سیگار، دود دریافت می کند.

مهندس محصلی تصریح کرد:‌ مصرف کنندگان قلیان و اطرافیان آنها که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند مثل مصرف کنندگان سیگار به انواع سرطان ها، بیماریهای قلبی و عروقی، تنفسی و اثرات سوء‌ در هنگام بارداری مبتلا می شوند.

کارشناس مرکز سلامت محیط و کار تأکید کرد: خطر انتقال بیماریهای منتقله از راه دهان و دستان آلوده در اثر استفاده مشترک از قلیان همچون سل ، هپاتیت نیز قابل بررسی است همچنین چاقی شکمی یکی از عوارض شایع مصرف قلیان است که عامل و تشدید کننده بسیاری از بیماریها همچون دیابت ، فشار خون بالا است.منبع :پورتال خبری البرز


طبقه بندی:
ارسال توسط ---

قالب وبلاگ